O Muzeum

Czworoboczna zagroda chłopska Starkowo 13 wybudowana została na początku XIX w. Na belce nadprożnej budynku bramnego wyryto datę powstania zagrody 1832r . Oprócz daty znajdują się ozdobne inskrypcje wskazujące właściciela oraz cieśle. Obora, stodoła I budynek bramny wykonane zostały w konstrukcji szkieletowej, natomiast najmłodszy jest murowany dom zbudowany w 1902r.

Zagroda należała do rodziny Hofmeister. W Starkowie było to powtarzające się nazwisko, co pozwala nasuwać wniosek, ze mogli mieć wspólnych przodków. Dwadzieścia rodzin ze wsi posiadało udokumentowane zasiedzenie od początku XVI w. Zostali oni uhonorowani ręcznie wykonanymi dębowymi tablicami na początku lat 30 XX w. Otto Hoffmeister również otrzymał taka tablice, jego rodzina mieszkała we wsi od 1569r

W latach 2010-2014 pojawił się pomysł odbudowy Zagrody i stworzenia muzeum śledzia. Od 2010 systematycznie dokonywaliśmy remontów domu oraz zagrody w jednym celu- wskrzeszenia aktywności we wsi Starkowo i zaangażowanie lokalnej społeczności Krainy w Kratę. Głównym naszym celem jest odnowa Zagrody i stworzenie żywej pamiątki dokumentującej życie rodzin mieszkających przed nami, osady w Starkowie a także okolic Ustki i dokumentacja uzależnienia mieszkańców od morza. Wszystko w polaczeniu z powrotem do starych receptur (wypiekanie chleba, wędzenia ryby, owocowe przetwory) a także z poszanowaniem architektonicznym- stworzenie miejsca gdzie można odnaleźć spokój i zwolnic tempo życia codziennego.

Zapraszamy Państwa do dowiedzenia muzeum, a także na degustacje śledzia w przeróżnych odsłonach.

---

Muzeum czynne od 1 maja w godz. 10:00 - 18:00.